לקוחות רבים נמנעים או נרתעים מביצוע עבודות שיפוץ בבית לאור שמם הרע של חלק מקבלני השיפוצים. מדובר בקביעה לא נכונה לחלוטין כיוון שיש הרבה מאד קבלנים מקצועיים, מיומנים ואמינים וכדי ליהנות משיפוץ איכותי צריך לבחור את הקבלנים המתאימים וכך ליהנות מבית משופץ שנעים מאד לחיות בו.

בחירת קבלן שיפוצים

אחת הדרכים לבחור קבלן שיפוצים היא לקבל חוות דעת מבני משפחה או חברים אשר הסתייעו בקבלן שיפוצים לצורך שיפוצים בביתם. אם הם היו מרוצים מעבודתו המקצועית ומאופן ההתנהלות שלו הם ימליצו עליו בחום ואם הם לא היו מרוצים, יעבירו לכם דיס המלצה כדי שלא תזמינו אותו.

השלב הבא הוא פגישה עם הקבלנים המומלצים, ביקור בבתים שבהם הם ביצעו שיפוץ, כדי לתהות על מקצועיותו של השיפוץ, על היחסים בין הקבלן ללקוחות, אם הם על מי מנוחות או קיימים ביניהם משקעים עקב אי השלמת הפרויקט, חוסר טיפול בבעיה שנוצרה באחד החדרים וכו'.

דרך נוספת היא בדיקה באתרים השונים באינטרנט, קבלת מידע על קבלנים מומלצים וקיום מפגש עמם כדי לתהות על קנקנם ועל ההתנהלות המקצועית שלהם. חשוב מאד לקבל על כל אחד מהם המלצות מדיירים ולשוחח עם הדיירים הללו כדי לוודא שאכן אפשר לסמוך על קבלן השיפוצים שהוא יבצע את מלוא הנדרש, שיגיע בכל יום ויסיים את המיזם בזמנים שנקבעו ובתום העבודות שיעניק תקופת אחריות כמקובל לכל תרחיש אפשרי.

למה כדאי לשים לב כשבוחרים קבלן שיפוצים

חתימת חוזה עם קבלן השיפוצים

חתימת חוזה הוא נושא חשוב ביותר המגן הן על הקבלן בנושא קבלת התשלומים והן על הלקוח כך שיקבל תמורה מלאה לכספו. בחוזה מפרטים את כל העבודות שהקבלן אמור לבצע באמצעות הצוותים שלו או באמצעות קבלני משנה שהוא ישכור לשם כך.

בחוזה יפורט לוח התשלומים בהתאם לשלבי העבודה. לדוגמה לאחר התקנת האריחים ישולם סך של 20,000 ₪, מועד אספקת האריחים ועלותם הם באחריותו של בעל הנכס.

יש לציין במפורש אם התשלומים שנקבעו כוללים מע"מ או יש לצרף לכל תשלום גם את המע"מ.

החוזה יפרט את מועדי הביצוע של העבודות השונות שנקבעו מול חלוקת התשלומים באופן מפורט. אם יהיה עיכוב באחת מהעבודות כמו לדוגמה הנגר לא סיים את עבודות ההכנה במפעל ולכן הוא לא מתקין את הארונות במועד שסוכם. במקרה כזה הוא לא יקבל את התשלום שעליו סוכם שיבוצע ביום ההתקנה אלא רק במועד ההתקנה בפועל.

בחוזה יפורטו גם סנקציות נגד הקבלן אם יידרש הלקוח להפעיל אותן אם הקבלן יבצע את תחילת המיזם ולאחר מכן ייעלם, ישאיר את הלקוחות בבלגן ובחוסר וודאות ולא יגיע להשלים את הפרויקט.

תשלומים לקבלן השיפוצים

שיטת העבודה הנהוגה היא העברת מקדמה בסכום נמוך כך שהקבלן ירכוש את חומרי הבניין עבור עבודות האיטום לדוגמה ועם השלמת עבודה ספציפית זו, הוא יקבל את היתרה.

לא מעבירים לקבלן שיפוצים את מלוא הכספים לאור החשש שהוא ייקח את הכסף, אך לא יבצע את העבודה בפועל כפי שקרה ללקוחות רבים ברחבי הארץ.

פיקוח ובקרה על עבודת השיפוץ

אחת האופציות המומלצות היא גיוס איש מקצוע שיבצע ניהול ופיקוח בפועל על כל הפרויקט. הוא זה שיתאם את לוחות הזמנים עם הקבלן, יאשר ללקוח לשלם לו סכומים על חשבון או בגמר פרק מסוים. הוא יוודא את איכות הביצוע, את טיבם של החומרים השונים ואת מקצועיותם של העובדים.

הגורם המקצועי המגיע מדי יום ואפילו כמה פעמים ביום ובודק כל התנהלות לפרטי פרטים, ידאג לכך שהעבודה תתבצע באופן מושלם לשביעות רצונו המקצועית של המפקח והוא זה שיתנהל מול קבלן השיפוצים בכל עניין.